Letošní dvousetleté výroční narození světově proslulého skladatele a klavíristy Bedřicha Smetany (1824-1884) se nese ve znamení propojování tradice a modernity. Dárek v tomto duchu připravila i firma PETROF, která do nové expozice v přízemních prostorách Zámeckého pivovaru v Litomyšli, kde se Smetana narodil, vyrobila atypický klavír.
„Chtěli jsme vytvořit zvukově vynikající nástroj pro komorní hru při zvláštních příležitostech, proto jsme neusilovali o repliku dobového nástroje. Jako hlavní motiv jsme zvolili typickou barevnou kombinaci doby biedermeieru, a tím je černě lakované dřevo v kombinaci s přírodním světlým dřevem,“ říká Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti PETROF.
Klavír konstrukčně vychází z osvědčeného modelu P 159 Bora, světoznámý výrobce z Hradce Králové v něm ale barevně využil princip rubu a líce: zatímco vnější části jsou černé a ve vysokém lesku, na vnitřek, včetně spodní strany odklopných dílců víka a klopny, je použito světlé dřevo. Odborníci pro unikátní klavír zvolili mimo jiné třešeň v lehce nazlátlém moření, které ladí s pojetím hudebního salonu, v němž je klavír umístěn. A protože jde o „Smetanův“ nástroj, je na spodní straně klopny kopie maestrova podpisu.
Nástroj z dílny společnosti PETROF stylově zapadá do nové expozice v rodném bytě Bedřicha Smetany. Brněnský architekt Petr Všetečka, který je pod ní podepsán, ji rozdělil na „hudební salón“, kde se promítají obrazy ze skladatelova života a zní tu i Smetanova hudba, a na autentické domácí prostředí. Ložnice a přilehlé místnosti jsou vybaveny historickým nábytkem z období biedermeieru a k vidění je tu například Smetanův psací stůl, u kterého skladatel tvořil během posledních dvaceti let svého života.
Na tvorbě nové expozice se podíleli také odborníci z Regionálního muzea v Litomyšli, Národního muzea a další historici, umělci a kreativci. Projekt realizovalo město Litomyšl, vlastník objektu Zámeckého pivovaru, s finanční podporou Evropské unie.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.